Posted by: Rene Tammist | märts 27, 2013

Rahvusvaheline Energiaagentuur: musta energia subsiidiumid on rahvavaenlaseks number üks

Teatavasti pürgib Eesti riik Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) liikmeks. 2011 a. alguse saanud liitumiskõnelused päädivad tõenäoliselt Eesti liikmelisusega IEA-s juba käesoleval aastal. IEA näol on tegemist Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) autonoomse organisatsiooniga, mis loodi 1974. aastal ajendatuna globaalsest naftakriisist. IEA esialgne roll oli koordineerida vastumeetmeid võimalikele naftatarnete häiretele, tänaseks on IEA tegevus laienenud ning see hõlmab ka energiajulgeoleku, energiaefektiivsuse ja keskkonna küsimusi laiemalt, samuti energeetika innovatsiooni- ja tehnoloogiaalast koostööd.

IEA on alates 2009 a. pööranud olulist tähelepanu fossiilallikatele makstavate toetuste vähendamisele. IEA näeb oma rolli vastavas valdkonnas pidev panusena G20 otsuse toetuseks “ratsionaliseerida ja keskpikas perspektiivis lõpetada ebaefektiivsed musta energia subsiidiumid, mis soodustavad raiskavat tarbimist”.

Hiljaaegu kuulutas Fatih Birol, IEA peaökonomist, et musta energia toetused on rahvavaenlaseks number üks. Ajakiri Forbes küsis maailma esienergeetikaökonomistilt taastuvenergiaga seotud suurimate ohtude ja võimaluste kohta. Birol vastas, et suurimaks ohuks on fakt, et paljudes riikides toetatakse ulatuslikult musta energia (nafta, gaas, kivisüsi) ja nendest toodetud elektri tarbimist. See vähendab kunstlikult ja oluliselt musta energia hinda. IEA analüüs näitab, et ligi poole triljoni dollari suurused aastased toetused – st üle 500 miljardi dollari – vähendavad kunstlikult nafta, gaasi, kivisöe ja neist toodetud elektri hinda. See viib raiskavale energiakasutamisele ja kasvatab CO2 emissioone. Birol peab säästva energia arengu suurimaks ohuks musta energia toetusi, tituleerides need rahvavaenlaseks number üks.

Eesti torkab mustale energiale makstavate subsiidiumitega OECD liikmete hulgas aga teravalt silma. Oma eelmises blogipostituses juhtisin tähelepanu sadadele miljonitele eurodele, mis igal aastal varjatult põlevkivienergeetika toetamisse suunatakse. Keskkonnaministeerium on tõdenud olukorra teravust: “ Eesti maksumaksjad kannavad tõenäoliselt endale teadmata lisaks igakuiste elektriarvete tasumistele enam kui miljardi euro ulatuses põlevkivielektri täiendava toetamise koormust.“ Läinud nädalal teatas EPL, et maksumaksja koormus musta energia toetamisel ähvardab kasvada, sest Eesti Energia soovib riigieelarvest kokku miljardit eurot. Loodan, et IAE-ga liitumise protsessis annab Eesti riik tegeliku ülevaate mustale energiale makstavatest toetustest ja lõpetab raiskava ja C02 emissioone kasvatava energiatootmise toetamise.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kategooriad

%d bloggers like this: